يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  Sunday, 22 April 2018

دیباچه

کد خبر: ۴۰۵۷۰
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۱ - ۱۸ آذر ۱۳۹۵
آخر هفته خود را با بازدید از نگارخانه ها و گالری های تهران، متفاوت بگذرانید.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه دیباچه، گالری های تهران در روزهای میانی آذر ماه میزبان دوستداران و علاقه مندان هنر های تجسمی هستند.

گالری گردی در روزهای میانی آذر ماه

گالری نقش جهان

سودابه غمامی مجموعه‌ای از عکس‌هایش را که با موبایل از طبیعت مناطق مختلف دنیا گرفته، در قالب یک نمایشگاه انفرادی به‌نمایش می‌گذارد. در نمایشگاه «چشم گشت» ۴۰ عکس به‌نمایش گذاشته می‌شود که گزیده‌ای از عکس‌های ثبت‌شده‌ی غمامی توسط موبایل هستند. سوژه این عکس‌ها طبیعت است.

نمایشگاه «چشم گشت» ۱۹ آذرماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری «نقش جهان» به نشانی نیاوران، کوچه همایونفر، کوچه سعدی، کوچه حافظ، خیابان محمودی ۲، شماره ۹ افتتاح می‌شود و تا ۲۴ آذر هر روز از ساعت ۱۶ تا ۱۹ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. این گالری روزهای شنبه تعطیل است.

گالری زرنا
با آثاری از الهام شرفی از جمعه 24 آذر به استقبال هنردوستان می رود
.

در این نمایشگاه مجموعه ای در قالب نقاشیخط با عنوان"رهایی درون"به نمایش گذاشته می شود که تا 24 آذر برای بازدید از آن فرصت دارید.در معرفی این مجموعه نیز نوشته شده است: با نگاهی به دو هنر سنتی و زیبایی کاشی هفت رنگی و خوشنویسی تلاش شد ادغام جدیدی از متریال کاشی و ترکیبات خوشنویسی به عمل بیاورم در این راستا ابزارهای کمکی چون شیشه و فلز و سنگ برای دست یابی به تنوع و زیبایی کارها بهره بردم که کمک شایانی برای بدست آوردن نتیجه دلخواه کرد .این مجموعه شامل رنگ کاشی خط و فرم های آزاد است.


بنیاد لاجوردی

نمایشی از مجموعه شخصی فریدون آو با عنوان «چهره‌ها» ۱۹ آذرماه در بنیاد لاجوردی افتتاح می‌شود. این مجموعه شامل آثاری گوناگون از چیدمان اسباب و لوازم گرفته تا مجسمه، نقاشی و عکاسی است و آثار نسل‌های مختلف با گرایش‌های متنوع سبکی را دربر می‌گیرد. همان‌طور که از عنوان نمایشگاه پیداست، مضمون مشترک تمام این آثار «چهره» است.

این نمایشگاه ۱۹ آذر افتتاح می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند تا ۳۰ دی‌ماه از این نمایشگاه در بنیاد لاجوردی به نشانی خیابان کریم‌خان، خیابان نجات‌الهی (ویلا)، خیابان سپند شرقی، پلاک ۲۰، ساختمان ۳۲، هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۰ دیدن کنند.

نگارخانه آتشزاد

نمایشگاهی از آثار صنم اسلامیه در گالری آتشزاد برگزار می شود.

مجموعه نقاشی های این هنرمند از 19 تا 29 آذر در گالری آتشزاد برقرار است و وی در خصوص کارهایش نیز این طور عنوان کرده است: خدای را شاکرم به جایگاهی رسیدم که بتوانم با نمایش آثارم ، لحظه های تلخ و شیرینم را با مخاطبان عزیزم که شما باشید ، شریک باشم.

نمایشگاه نقاشی من ترکیبی است از عناصر مرتبط با گذشته تا به امروز؛ پر از رنگ و شور . و ادای دینی است به همه ی زنان و مردانی از سرزمینم، که با رنج بافتند : تار را در پود ، و پود را در تار؛ تا امروز، ایران ، مهد فرش ، گلیم و گبه های رنگارنگ و اصیل باشد ، و ببالیم به هنرمان.

آنان با دار ، قیچی ، چله ، الیاف و دفتین بافتند ؛ من با ، قلم ، آب و رنگ و سر سوزنی ذوق ایرانی و ترکیبش با نوگرایی ، این نقش ها را بر پهنه ی بوم نشاندم ، تا بر سر نهیم هنر سرزمینمان را .

گالری فردا

یازدهمین نمایشگاه انفرادی روح‌الله دلخانی در گالری «فردا» برپا می‌شود. روح‌الله دلخانی در این نمایشگاه نقاشی‌خط‌هایش را که براساس هایکوهای سهیل محمودی خلق کرده است، نمایش می‌دهد. این نمایشگاه «سکوت، سادگی، سلام» نام دارد.

این نمایشگاه از ۱۹ تا ۲۵ آذرماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری «فردا» به نشانی خیابان کریمخان زند، زیر پل کریمخان، خیابان حسینی، کوچه اعرابی ۶، پلاک ۲، واحد ۲ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

گالری احسان
شازده عنوان نمایشگاهی است که از 19 تا 24 آذر در گالری احسان برقرار است
.

این هنرمند در این مجموعه نقاشی هایی را به نمایش گذاشته است که در خصوص آن ها نوشته است: مادها وسمبل های حیوانی ملل مختلف که زاییده ی ذهن خلاق و هنرمندانه ی انسان، در بوم وسرزمین تاریخی، درقرون و اعصار مختلف می باشد در ذیل مطالعات مردم شناسی به مفاهیم اساطیری و افسانه ها و اعتقادهای متنوعی اشاره می کند که فراتر از مقام توتمی برخی حیوانات ، شمایل آن ها را در کنایه و استعاره های مفاهیم والای انسانی تعبیر می کند.خروس با طوق سلطنت مرغان و تاج شاهی وغرور آمیخته به هوشیاری و عقل و البته رنگین کمانی از رنگ های جذاب از این گونه تعابیر و معانی در فرهنگ بومی ایران چه دردوران باستان و چه در ادوار تاریخی پس از اسلام برخوردار شده است.نماد آزادیخواهی و بیداری و بیدادگری و از سوی دیگر غیرت و شهامت و در سوی دیگر هوسرانی و تحکم بر دیگران ، به قوالب ومفاهیم انسانی این نماد حیوانی راه یافته است و در این تعابیر که درادبیات و فرهنگ عامیانه و هنر تصویری و افسانه ها و متل ها و مثل ها، چه در سرزمین ما و چه در بسیاری از فرهنگ ها با فراز وفرود هایی، قابل جستجوست دیگر از خروس صحبتی ظاهری است و درعمق تصویر وکلام، جامعه و انسان ها را در پرده ی استعاره مورد نظر می یابیم.

گالری ایرانشهر

نمایشگاه چیدمان صدا - تصویر «نیکزاد عربشاهی» و «وداد فامورزاده» نوزدهم آذرماه افتتاح می‌شود. «ریفکتور» عنوان این نمایشگاه است که عربشاهی و فامورزاده کوشیده‌اند با نگاشت ریاضی از الگوریتم‌های ذهنی نقاشی و موسیقی به‌وسیله کدهای کامپیوتری، هنر و تجربه‌ای متفاوت را پیش روی مخاطبان نمایش دهند.

نمایشگاه چیدمان صدا - تصویر «ریفکتور» با همکاری گالری مژده عصر جمعه ۱۹ آذرماه در گالری ایرانشهر افتتاح می‌شود و تا ۲۶ آذرماه ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان می‌توانند هر روز از ساعت ۱۸ تا ۲۰:۳۰ از این نمایشگاه واقع در خیابان کریمخان، خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی)، خیابان سپند، پلاک ۶۹ گالری ایرانشهر دیدن کنند.

گالری هما

«اکنون موقع پذیرفتن‌ست» سومین نمایش انفرادی امیرناصر اخلاقی تجارب هنرمند جوانی ست به دنبال شکلی از واقعگرایی ، به عقیده ی او نمایش واقعیت، چالشی ست که هنرمند را وا میدارد تا زبان انفرادی خودش را بسط بدهد و در عین حال او را دچار دگردیسی می کند.شهروز نظری درباره ی این شکل از واقعگرایی می گوید: واقعگرایی همیشه ابعادی اجتماعی و سیاسی پیدا کرده است ولی شکل دیگری از این گرایش وجود دارد که به قول بن شان واقعیت شخصی را جایگزین واقعیت اجتماعی کرده است.

امیر ناصر اخلاقی درباره شکل گیری این سری نقاشی ها می گوید : «شما در قاعده معمول نقاشی به واسطه تصویر کردن واقعیت همیشه با سوال «که چی ؟» مواجهید ، من برای اینکه با این بحران برخورد نکنم از تمهید خودم در بازنمایی استفاده کرده ام ، ایده ایی که یک روز خیلی اتفاقی از طریق کشف پارازیت های ماهواره ای سراغم آمد . از خودم پرسیدم که مخدوش شدن و ویرانی که بخشی از زندگی ست ،چگونه موضوع همیشگی واقعیت ست بی آنکه درعینیت بخشیدن به آن مورد مشاهده قرار گیرد

آثار این هنرمند تاکنون در لندن ،تورنتو، پاریس ، دبی و ابوظبی به نمایش درآمده اند ،او هم اکنون در لواسان کار و زندگی می کند. و از 19 تا 30 آذر در گالری هما قابل بازدید هستند.

گالری آن

۱۳ هنرمند عکاس، عکس‌های خود را با سوژه‌های آزاد در یک نمایشگاه گروهی با عنوان «آن» به‌نمایش می‌گذارند. ۱۳ هنرمند این نمایشگاه از دانشجویان رشته‌های مختلف واحد ۴۸ دانشگاه علم و فرهنگ و برخی واحدهای دیگر این دانشگاه هستند. به‌جز سه هنرمند که سه عکس در این نمایشگاه ارائه کرده‌اند، از هر عکاس دو عکس روی دیوار گالری‌ می‌رود.

در طول برگزاری این نمایشگاه سه ورک‌شاپ رایگان برای علاقه‌مندان برگزار می‌شود. ورک‌شاپ زینب محرابی با موضوع «ترکیب‌بندی در عکاسی» روز یکشنبه، ۲۱ آذرماه از ساعت ۱۵ تا ۱۶، ورک‌شاپ امیر بدرعظیمی با موضوع «دید در عکاسی» روز سه‌شنبه، ۲۳ آذرماه ساعت ۱۷ تا ۱۸ و ورک‌شاپ پژمان مولایی با موضوع «عکاسی اجتماعی» روز چهارشنبه، ۲۴ آذرماه ساعت ۱۵ تا ۱۶ برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای هماهنگی با شماره ۰۹۳۶۹۰۷۷۶۵۹ تماس بگیرند.

نمایشگاه «آن» روز جمعه، ۱۹ آذرماه ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری هنرایرانیان به نشانی چهارراه ولیعصر به سمت میدان فردوسی، خیابان خارک، جنب ضلع غربی تالار وحدت، شماره ۲۹ افتتاح می‌شود و تا ۲۴ آذر هر روز (به‌جز شنبه‌ها) از ساعت ۱۱ تا ۲۰ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

نگارخانه والی

سهیلا حقیقت نمایشگاهی را از جمعه 19 آذر تا سیم این ماه در گالری والی برگزار می کند.

در این نمایشگاه آثاری در قالب نقاشی وجود دارد که با عنوان" گم گشته در مه" به نمایش گذاشته می شوند.


خانه هنرمندان ایران

پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» ۱۹ آذرماه در گالری‌های خانه هنرمندان ایران کار خود را آغاز می‌کند. در طی برگزاری همایش تمام گالری‌های خانه هنرمندان در اختیار «۱۰ روز با عکاسان» خواهد بود. بیش از ۲۵۰ اثر از اعضای انجمن‌ها و تشکل‌ها و برخی عکاسان آزاد در این همایش روی دیوار گالری‌ها می‌رود.

پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» از ۱۹ تا ۲۸ آذرماه در خانه هنرمندان ایران برپا خواهد بود.

گالری آریانا

مجموعه ای با عنوان بانوی خیال در گالری آریانا از جمعه گشایش میابد.

در این نمایشگاه آثاری در قالب میکس مدیا از کاوه امینی تا 25 آذر به نمایش گذاشته میشود و وی در خصوص آن ها نوشته است: بانوی خیال برگرفته از دروازه عمیق و ارزشمند است .از طرفی تعریفی است از تخیل که می تواند تا دوردستهای تاریخ ، بی هیچ قانون و قاعده ای پر بکشد ،و ستایشی است از مقام زن بعنوان نماد زیبایی، ظرافت و انگیزه خلق آثار هنری .که بسیاری در تصویرسازی گذشتگان دیده شده و حتی جایی طعنه به شعر میزند و با عرفان برابری میکند.

بنا براین همنشینی واژه "بانو "و "خیال " می تواند معنای زیبایی از تاریخ و هنر داشته باشد.

طبیعی است این همنشینی مبارک باید نماینده رنگهای بدیع و یادآور زیبایی و زیبایی باشد.بنابر این سعی شده در خلق آثار یادی شود از فرهنگ غنی این سرزمین ، تاریخ کهن و اشکال مختلف هنر اعم از خطاطی و شعر و کاشیکاری و مینیاتور و پیوند آنها با تکنولوژی روز و از نظر من ، این ، یعنی میکس مدیا، یعنی ترکیب همه چیز برای رسیدن به مفهوم .


گالری شکوه

نمایشگاه نقاشی آبرنگ «با نگاهی دقیق‌تر» بهمن نیکو همراه جمعی از هنرجویانش در گالری «شکوه» برپا می‌شود. در این نمایشگاه ۳۲ نقاشی آبرنگ که کوچک‌ترین آن‌ها ۵۰×۳۵ سانتی‌متر و بزرگ‌ترین‌شان ۷۰×۵۰ سانتی‌متر است، از ۲۵ هنرجو در کنار سه نقاشی آبرنگ از بهمن نیکو که دو اثر آن از طبیعت به‌صورت رئال و دیگری در فضایی سورئال کار شده است، روی دیوار گالری می‌رود.

نمایشگاه نقاشی آبرنگ «با نگاهی دقیق‌تر» از ۱۹ تا ۳۰ آذرماه شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ و جمعه‌ها ۱۶ تا ۲۱ (گالری پنجشنبه‌ها و تعطیلات رسمی تعطیل است) در گالری «شکوه» به نشانی خیابان فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان امیر نوری، شماره ۱۹ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.


نگارخانه نیوان

نمایشگاه گروهی در گالری نیوان از جمعه 19 آذر برگزار میشود.

در این مجموعه که با عنوان" اولین رخداد"برگزار می شود 12 هنرمند با آثارشان تا 26 آذر حضور داردند.


گالری پردیس ملت

نمایشگاه نقاشی و نقاشی‌خط از آثار هنرمندان منتخب سراسر کشور با عنوان «ایرانشهر» و با حمایت گالری مجازی «آرتیبشن» در گالری پردیس ملت برپا می‌شود. با توجه به محدودیت تعداد آثار قابل نمایش و با بررسی آثار ارسالی به دبیرخانه این نمایشگاه، ۱۰۰ اثر از هنرمندان جوان در کنار هنرمندان پیشکسوت و باسابقه از شهرهای شیراز، اصفهان، تبریز، کرمان، کرمانشاه، اهواز، اردبیل و ... انتخاب شدند.

نمایشگاه «ایرانشهر» که مورد حمایت برخی گالری‌ها، مجموعه‌داران، هنرمندان و اساتید بنام قرار گرفته است، ۱۹ آذرماه ساعت ۱۶ در گالری پردیس ملت گشایش می‌یابد.


نگارخانه آوا

سهیل عباسی هنرمندی است که با آثارش با عنوان"لاین در مد" به گالری آوا می آید.

وی در خصوص کارهایش که از 19تا 30آذر در این گالری قرار دارند نوشته است: با خودم هر چه اندیشیدم واژه فارسی هم وزنش را نیافتم. ..بهترین حالت میتوانم فقط، مسیر را به موازاتش قرار دهم. ..

روزها و شبها به اطرافم نگاهی موشکافانه داشتم همه چیز از line آعاز شده. ..حتی جایی آنرا هدف میدیدم، خیلی محکم و استوار نیش یک حشره هم line بود. ..کشنده و ترسناک جاده ای در یک صحرا نیز یک line بود. ...مملو از امید و رهایی و زندگی دوباره لاین میتواند یک خط فکری باشه که سمت و سوی مشخص خودش رو داشته باشد. لاین مشخصآ میتواند شکلی از نظم رو ارایه دهد

در این نمایشگاه هدفم ارایه لاینی است هدفمند به دنیای مد، دنیای زیبا و توهم برانگیز لاین در حشرات و برگها انواع این لاین ها میتواند در تولیدات کیف و کفش، زیورالات و حتی خود طراحی لباس و پارچه مورد استفاده قرار گیرد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن نمایشگاه «ایرانشهر» تا سوم دی‌ماه هر روز از ساعت ۱۱ تا ۲۰ به گالری پردیس ملت واقع در خیابان ولیعصر (عج)، ابتدای بزرگراه نیایش، روبه‌روی بزرگراه کردستان، پردیس سینمایی ملت، طبقه منفی ۲ مراجعه کنند.


گالری آ

ابراهیم حقیقی ششمین نمایشگاه انفرادی خط‌ نگاره‌هایش را برپا کرده است. در این نمایشگاه که با عنوان «نقش غلط» برگزار شده، اشعاری از حافظ که در آن‌ها کلمه «نقش» یا «خیال» به کار رفته، روی بوم نگاشته شده است.

این نمایشگاه تا ۲۶ آذرماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری «آ» به نشانی خیابان کریمخان زند، خیابان آبان جنوبی (عضدی)، کوچه اردشیر ارشد، شماره ۷ میزبان علاقه‌مندان است.

گالری کارگاه هنر

مجموعه ای با عنوان "روز دهم" را از 19 آذر به نمایش می گذارد.

در این مجموعه آثاری از داود اکبرزاده وجود دارد که در قالب عکس هستند و برای بازدید از آن ها تا 1 دی فرصت دارید.

گالری شهریور

آثار «ژازه تباتبایی» مجسمه‌ساز و نقاش پیش‌روی ایرانی در گالری «شهریور» برپا شده است. این نمایشگاه به همت مجموعه‌داران و دوستان نزدیک ژازه تشکیل شده است.

علاقه‌مندان برای دیدن نمایشگاه آثار «ژازه تباتبایی» می‌توانند از پنجم آذر تا سوم دی به گالری «شهریور» به نشانی تهران، الهیه، خیابان خزر شمالی، بن بست هرمز، پلاک ۹ مراجعه کنند.

گالری ایوان

مجموعه‌ای از نقاشی‌های وجید امینی با عنوان «جای دیگر» به‌نمایش گذاشته شده است. این نقاشی‌ها با تأمل در مناظر واقعی به‌وجود آمده و نمودی غیرواقعی یافته‌اند. امینی در مرز میان واقعیت و خیال، به نمایش چشم‌اندازهایی می‌پردازد که گویی سال‌ها در پس ذهن او وجود داشته‌ و اکنون بر سطح بوم عینیت یافته‌اند.

نمایشگاه «جای دیگر» تا اول دی‌ماه هر روز (به‌جز شنبه‌ها) از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری «ایوان» به نشانی الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره ۱ میزبان علاقه‌مندان به هنر نقاشی است.

گالری آریا و ماه مهر

چهارمین نمایشگاه بازخوانی هنر مدرن ایران با نمایش آثار «گارنیک درهاکوپیان» - نقاش ایرانی - برگزار شده است. «هنرمند غایب» عنوان این نمایشگاه است که در قالب ۷۰ اثر، ۵۰ سال فعالیت هنری این نقاش را مرور می‌کند. این هنرمند نزدیک به ۳۸ سال است که آثارش را به نمایش نگذاشته و فقط در خانه مشغول خلق اثر است.

نمایش آثار گارنیک تا ۱۹ آذرماه به‌طور همزمان در دو گالری «آریا» و «ماه مهر» برپاست.


گالری نگر

نمایشگاهی در قالب نقاشی با آثار مریم نقشینه از 19 آذر در گالری نگر برگزار می شود.

این نمایشگاه با عنوان صیاد رویا تا 24 آذر برقرار است.


موزه هنرهای معاصر تهران

نمایشگاه آثار هنرمندان مدرن ایران و عرب در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح شده است. آثار هنرمندان ایرانی این نمایشگاه از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران انتخاب شده‌اند و آثار هنر دوران مدرن عرب با همکاری موزه و بنیاد هنری برجیل به نمایش درمی‌آید. آثار این نمایشگاه، هنر مدرن ایران وعرب را در دوره ۵۰ ساله (۱۹۴۰ تا ۱۹۹۰) نمایندگی می‌کنند.

نمایشگاه هنر مدرن ایران و عرب با عنوان «دریای آونگان» با ۴۰ اثر ایرانی از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، ۴۰ اثر هنر مدرن عرب و شش اثر از هنرمندان فلسطین برگزار شده و تا سوم دی‌ماه ادامه دارد.


گالری شمس

هشتمین کلکسیون پاییزه گالری «شمس» با نمایش آثار هنرمندان برپا شده است.

در این کلکسیون آثاری از شهریار آریافر، شهریار اسدی، امیرحسین امیرجلالی، امیر انصاریان، یاسمن بازارگان، بصیرا بلبلی، بهرام دبیری، مریم رحمانی، مریم سالور، محمدعلی سجادی، عربعلی شروه، حامد صدر ارحامی، علیرضا ظریف، سیامک عزمی، ناصر عزیزی، جلال‌الدین مشمولی، زینب موحد، سحر موسوی، مهدی نبوی، بهنام ولدوند و عادل یونسی به‌نمایش در آمده است.

این کلکسیون تا ۲۱ آذرماه هر روز (به‌جز پنجشنبه‌ها و تعطیلات رسمی) از ساعت ۱۵ تا ۱۹ در گالری «شمس» به نشانی پاسداران شمالی، جنب فرهنگسرای نیاوران، کوچه خان سفید، شماره ۱۰، طبقه دوم میزبان علاقه‌مندان است.

برچسب ها: دیباچه ، گالری
نام:
ایمیل:
* نظر: